Ücretsiz Kredi, Mevduat, Bch Hesaplama ve Çok Daha Fazlası Bu Uygulamada
Google Play
Bankacıya Sor kategorisinde tarafından
tarafından yeniden etikenlendirildi
Tüyonuz var mı? Nasıl uyguna getirilir? Konut bankaya ipotek mi verilir? Konut kredisi çekerken nelere dikkat edilmeli? Konut kredisi vadesi nedir? Konut kredisi çekerken ipotek nasıl olur?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

7 Cevaplar

(22.6k puan) tarafından
tarafından seçilmiş
 
En İyi Cevap
1.15 faiz oranını 1.09 yapabilirsiniz. Örnekle anlatayım:
100.000 tl 120 ay vadeli konut kredisi 1.15 faiz oranı ile aylık taksitleri 1.541,66 tl tutar ve 120 ay sonunda ödeyeceğiniz taksit toplamı yaklaşık 184.880 tl dir.
Ancak aynı tutar ve vadedeki krediyi bankanızdan ödeme planını şu şkilde isteyin. İlk on iki ay 700 tl anapara ödemesi yapmak istiyorum, taksitlerim ne olur? Anaparayı yüksek tutacağınızdan ilk oniki ay 1.800 tl civarında taksit ödersiniz, kalan 108 ay 1.485 tl olur taksitleriniz. Geri ödeyeceğiniz taksit tutarı toplamı yaklaşık 182.000 tl civarıdır. Bu da 100.000 tl 120 ay vadeli 1.09 oranlı kredi demektir. Yani 1.15 i 1.09 yaptık. Buradaki husus ilk aylarda anapara ödemesini yüksek tutmaktır. Siz bütçenize göre değişik seçenekler talep edebilirsiniz.
Unutmayın bankalar ilk taksitlerde herzaman faizi fazla alır.
tarafından
abi ne tüyosu kumar mı bu gidersin bütün bankalara sorarsın hangisi uygunsa , hesabına uyarsa kullanırsın.
tarafından
Sanki altılı:)
tarafından
Nekadar uzun vade okadar fazla faiz ödemek demek. 5 sene makuldür. Ancak aylık taksitleri gelir durumunuz ile değerlendirin. Çok uzun belli bir seviye sonra sıkar ve boğar. Hele biraz daha borçlanırsanız daha da sıkıntı. Önce hesaplayın sonra marj bırakın. Öyle çekin.
tarafından
Bireysel konut kredilerinde ipotek tesis veya fek ücreti gibi birçok masraf yasal olarak kalktı. Hayat sigortası dahil birçok konuda pazarlık yapın.
tarafından
Dosya masrafı kalktım i dayı?
tarafından
Konut kredisi çektikten sonra, elinize para geçip, ara ödeme yapmak veya krediyi kapatmak istersiniz anapara üzerinden %2 erken ödeme komisyonu kesilir. Krediyi ilk zamanlarda kapatıyorsanız iyi kar elde edersiniz, kredinin vadesinin bitiş vadesine  yakın zamanda kapatmak isterseniz zarar bile yazabilir. Çünkü bankalar ödeme planında önce faizi tahsil ederler.
(121k puan) tarafından
Şu sıralar faizi düşürebilmek için peşin faizli krediler çıkartıldı. Güzel bir çözüm. Mutlaka hesaplatın ödeme planına ciddi katkısı var.
tarafından
AMAN DİKKAT!
Konut kredilerinde banka ekspertiz ücretinin %75 ini ödediğinden geri kalan kısım için peşinatınız yoksa hiç bu işe kalkışmayın, Konut kredisi bedeli direkt satıcının hesabına geçtiğinden ordan gelecek paradan tasarruf imkanınız da yok...

İlgili sorular

Soru, cevap ve yorumlarınız için teşekkürler:)
Ücretsiz Kredi, Mevduat, Bch Hesaplama ve Çok Daha Fazlası Bu Uygulamada
Google Play
...