Factoring (Faktoring) nedir? Ne işe yarar?

Factoring halk arasında çek veya senet kırdırma olarak bilinir. Ancak bununla sınırlı değildir. Ticari bir firmanın mal satışından doğan faturalı alacakları da factoringe dahil edilebilir. Genel işleyişi ; vadeli satışınızdan doğan alacağı ( Fatura, çek, senet gibi ) factoring firmasına teminat gösterirsiniz, birnevi devredersiniz. ( Normalde çeki factoring firması teminata almaz. Çek burada ödeme aracıdır. Ancak, size muvafakat imzalatarak çek ödenmezse kullanma hakkını kendilerine devrederler. ) Factoring firması sizin ve size borcu olan firmanın istihbaratını yapar. Uygun görürse size onaylandığını ve ne kadar komisyon veya ücret kesileceğini iletir. Siz de uygun görürseniz factoring sözleşmesi imzalanır. Vadesi gelmeden ücret ve komisyon kesintileri yapıldıktan sonra alacağınızı tahsil etmiş olursunuz. Kısacası size nakit döngüsü sağlar. Sonradında alacağanız olan tutar faktoring firması tarafından takip ve tahsil edilir.

İpucu: Alacağın vadesi ne kadar kısa ise size maliyeti o kadar az olur.

İpucu: Sizin ve devredeceğiniz alacağınız bulunan firmanın istihbaratı ne kadar olumlu ise pazarlık gücünüz o kadar yüksektir.

Uyarı: Faktoring fazla kullanımı bankalar nezdinde kredibilitenizi düşürebilir. Bankalar , nakit döngüsünde zorlandığınızı düşünebilir.

Uyarı: Size borcu olan firma borcunu ödemezse borçtan siz sorumlu olursunuz. Faktöring firmasına siz ödemek zorunda olursunuz.

Kredi, mevduat ve bch hesaplama için buraya tıklayınız.

BankacıyaSor bölümünden dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.